[vc_row][vc_column][vc_column_text]

اندازه صحیح چاپ عکس برای حفظ کیفیت و حذف نشدن عکس چیست ؟

در نمودار زیر سعی کرده ایم رابطه بین قدرت دوربین شما و کیفیت چاپ را نشان دهیم. روش استفاده از این نمودار به این شرح است که در ردیف اول مشخص می کنید که دوربین شما چند مگاپیکسل است. و رنگ ها به شما می گویند که در چه سایزی بهترین کیفیت چاپ به دست می آید و حتی در چه سایزهایی باید از این کار کلا صرف نظر کنید. به طور مثال اگر دوربین دوازده مگاپیکسلی خریداری کرده اید، این نمودار بیان می دارد که در سایز های ۱۰*۱۵و ۲۰*۳۰بهترین کیفیت را به دست خواهید آورد. در سایز های ۳۰*۳۰ و ۳۰*۴۰ کیفیت مطلوب خواهد بود. همچنین در سایز های ۴۵*۴۵، ۳۰*۶۰و ۴۰*۶۰و نیز مجموعه شاسی های چهارتکه ۳۰*۳۰ تک عکس، کیفیت کار متوسط خواهد شد و در نهایت علی رغم احترام به دوربین شما، باید بگوییم فکر چاپ عکس هایتان در سایز های ۵۰*۷۰و ۷۰*۱۰۰و سایر شاسی های چندتکه را از سر بیرون کنید. به همین ترتیب می توانید برای دوربین خود عمل کنید.

باید دو نکته بسیار مهم را ضمن کار با نمودار فوق در نظر داشته باشید:

۱- کیفیت عکس بدون در نظر گرفتن نور محیط، لرزش دست و فوکوس در نظر گرفته شده است. اگر این شرایط در عکس های ما محیا نیست باید توقع مان از کیفیت چاپ را نیز متناسب کیفیت و مهارت خود در عکاسی در نظر داشته باشیم.

۲- دقت نمایید که وقتی با دوربین ۱۲ مگاپیکسلی خود عکس می اندازید در تنظیمات روی کیفیت کمتر تنظیم نشده باشد. چرا که در تنظیمات می توانیم به گونه ای دوربین را تنظیم کنیم که حتی با دوربین ۱۲ مگاپیکسلی، عکس ۲ مگاپیکسلی بگیریم!

بخوانید: آموزش عکاسی چهره با دوربین گوشی موبایل

اندازه واقعی تصاویر چاپ شده

 هنگامی که برای چاپ عکس های خودتان به ما مراجعه می کنید با نمونه تصاویر چاپ شده برای انتخاب اندازه چاپ مواجه می شوید . در اندازه های مشخص شده در نمونه های اندازه ، اندازه ها بصورت عامیانه شماره گذاری شده اند و این اعداد با اندازه دقیق چاپ ها متفاوت می باشند  و اندازه های واقعی چند میلیمتر کمتر میباشند.

در مورد عکس ها و طرح ها چطور؟

در صورتیکه به دنبال چاپ یک طرح یا عکسی هستید که نمی دانید با چه دوربینی گرفته شده است، می توانید از جدول زیر استفاده نمایید. برای اطلاع از سایز عکس خود (یا اصطلاحا عکس تان چند پیکسل در چند پیکسل است)، روی عکس راست کلیک کرده و وارد قسمت Properties شوید. در تب سوم (details) در جلوی عنوان dimentions تعداد پیکسل طول و عرض آورده شده است.

پس از مشخص شدن اندازه فایلتان می توانید با کمک جدول زیر ببینید که کدام سایزها برای چاپ قابل قبولند.

توصیه بسیار مهم : دست کاری عکس در فتوشاپ و افزدون تعداد پیکسل های آن کیفیت عکس را بالا نمی برد و تنها حجم فایل را زیاد می کند . لطفاً از این کار اکیداً خودداری کنید .

منبع : lensmag.ir

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]